Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził zmiany w programie dotacji PROSUMENT, których celem jest większa dostępność do środków finansowych przez rozdzielenie konieczności łączenia systemów generujących energię elektryczną (elektrownie fotowoltaiczne) z systemami produkującymi ciepło (kolektory słoneczne).
40% dotacja PROSUMENT także w 2016rPreferencyjne stawki dotacji w wysokości 40% dla systemów fotowoltaicznych do mocy 40kW będą dostępne do końca 2016r. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dotacji w wysokości 20% do zakupu kolektorów słonecznych, gdzie również dotacja będzie wyższa do końca przyszłego roku.
W kolejnych latach dotacja ulegnie zmniejszeniu do 30% - w przypadku elektrowni słonecznych oraz 15% - w przypadku kolektorów słonecznych.
Mniejszy koszt jednostkowy instalacjiZmianie ulegnie maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany elektrowni fotowoltaicznej z obecnej wartości 8000 zł/kW do 7000 zł/kW (dla instalacji o mocy do 5kW) oraz 6000 zł/kW (w przypadku elektrowni fotowoltaicznych powyżej 5kW mocy generatora pv). Jeśli chodzi o maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany w przypadku kolektorów słonecznych to wyniesie on do 2000 zł/kW.
Brak nowych banków uczestniczących w projekcieNiestety nie będzie prowadzony nabór nowych banków mogących uczestniczyć w programie dotacji. Aktualnie w programie PROSUMENT uczestniczy jedynie BOŚ Bank.
Nie można łączyć taryf gwarantowanych z dotacją od 2016r.Potwierdziła się informacja, że nie będzie można łączyć wyższych stawek sprzedaży nadwyżek wytworzonej energii z programem dotacji. Od 1 stycznia 2016r. w życie wchodzi program tzw. "Taryf Gwarantowanych FIT", dzięki którym będziemy mogli sprzedawać nadwyżki energii nawet za 0,75zł/kWh. Aktualnie (łącznie z dotacją lub bez) kwota sprzedaży wynosi zaledwie 0,16zł/kWh.
Ważne aby pamiętać, że tylko elektrownie fotowoltaiczne przyłączone do sieci po 1 stycznia 2016r., skorzystają z wyższych stawek sprzedaży energii (Taryf Gwarantowanych).